Chrome Wire Shelving Starter Kit
Model # WR86-3660C-5
The WR86-3660C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit can be used alone or together with a Chrome Wire Shelving Add-On Kit to increase storage capacity.
Features:
Together with Add-On kit, units can be combined in a right angle, straight line or back-to-back configuration Consists of four posts and five shelves Each shelf has a load capacity of up to 600 lbs. Transform it into a mobile unit by using the WR-00H Kit Shelves have all-welded construction and wire trussing for increased strength
Order the WR86-3660C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the WR86-3660C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 165 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 600 |
| Outside Dimensions | 36" x 60" x 86" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 86" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 36" x 60" |
| Shelf (W) | 36" |