Chrome Wire Shelving Starter Kit
Model # WR86-3648C-5
The WR86-3648C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit has a Chrome Finish, which makes it suitable for use in dry environments.
Features:
Comes complete with four 86" posts and five shelves Each shelf has a load capacity of up to 800 lbs. Approved by the National Sanitation Foundation (NSF) Can be used in conjunction with a Chrome Wire Shelving Add-On Kit to increase storage capacity Configurations include straight line, back-to-back and sideways Unit can be made mobile using the optional WR-00H Kit
Buy the WR86-3648C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Buy the WR86-3648C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 135 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 36" x 48" x 86" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 86" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 36" x 48" |
| Shelf (W) | 36" |