Chrome Wire Shelving Starter Kit
Model # WR86-2430C
The WR86-2430C Chrome Wire Shelving Starter Kit has a Chrome Finish, which is durable and suitable for use in dry storage environments.
Features:
Chrome Finish Can be used for material handling in dry environments Wire allows for air to circulate Increased product visibility Split conical sleeve adaptors secure shelf to post No tools required to assemble Approved by the National Sanitation Foundation (NSF) Adjustable foot levelers Optional mobile kits available
Get the WR86-2430C Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Get the WR86-2430C Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 64 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 24" x 30" x 86" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 86" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 24" x 30" |
| Shelf (W) | 24" |