Chrome Wire Shelving Starter Kit
Model # WR74-3636C-5
The WR74-3636C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit comes with five shelves, each capable of accommodating a 800 lbs. load.
Features:
Designed to be used with a Chrome Wire Shelving Add-On Kit Can be installed in a right angle, straight line and back-to-back configuration when attached to an Add-On Kit Each shelf has all-welded construction and wire trussing for superior strength Transform it into a mobile unit by using the WR-00H Kit
Purchase the WR74-3636C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Purchase the WR74-3636C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 106 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 36" x 36" x 74" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 74" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 36" x 36" |
| Shelf (W) | 36" |