Chrome Wire Shelving Starter Kit
Model # WR74-3036C
The WR74-3036C Chrome Wire Shelving Starter Kit comes complete with four shelves, four posts, and requires no tools to assemble.
Features:
Chrome Finish Can be used in dry environments Each shelf has a load capacity of up to 800 lbs. Extra wire trussing and all-welded construction increases shelf strength Increased visibility from all sides Unit promotes air circulation Approved by the National Sanitation Foundation (NSF) Split conical sleeves attach shelf corners to posts
Order the WR74-3036C Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the WR74-3036C Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 76 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 30" x 36" x 74" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 74" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 30" x 36" |
| Shelf (W) | 30" |