Chrome Wire Shelving Starter Kit
Model # WR74-2154C
The WR74-2154C Chrome Wire Shelving Starter Kit has a Chrome Finish, which is durable and suitable for use in dry storage environments.
Features:
Can be used together with a Chrome Wire Shelving Add-On Kit All-welded construction and extra wire trussing increases shelf strength Wire allows for air to circulate Increased product visibility Split conical sleeve adaptors secure shelf to post No tools required Approved by the National Sanitation Foundation (NSF) Adjustable foot levelers Optional mobile kits available
Order the WR74-2154C Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the WR74-2154C Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 80 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 600 |
| Outside Dimensions | 21" x 54" x 74" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 74" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 21" x 54" |
| Shelf (W) | 21" |