Chrome Wire Shelving Starter Kit
Model # WR63-3060C
The WR63-3060C Chrome Wire Shelving Starter Kit comes complete with four shelves, four posts, and requires no tools to assemble.
Features:
Chrome Finish Can be used in dry environments Each shelf has a load capacity of up to 600 lbs. Extra wire trussing and all-welded construction increases shelf strength Increased visibility from all sides Unit promotes air circulation Approved by the National Sanitation Foundation (NSF) Split conical sleeves attach shelf corners to posts
Order the WR63-3060C Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the WR63-3060C Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 122 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 600 |
| Outside Dimensions | 30" x 60" x 63" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 63" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 30" x 60" |
| Shelf (W) | 30" |