Chrome Wire Shelving Starter Kit
Model # WR63-2142C
The WR63-2142C Chrome Wire Shelving Starter Kit can be attached to a Chrome Wire Shelving Add-On Kit in a right angle, back-to-back or straight line configuration.
Features:
Chrome Finish Can be used for material handling in dry environments Wire allows for air to circulate Increased product visibility Split conical sleeve adaptors secure shelf to post No tools required Approved by the National Sanitation Foundation (NSF) Adjustable foot levelers Optional mobile kits available
Buy the WR63-2142C Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Buy the WR63-2142C Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 62 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 21" x 42" x 63" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 63" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 21" x 42" |
| Shelf (W) | 21" |