Chrome Wire Shelving Starter Kit
Model # WR54-3672C-5
The WR54-3672C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit four 54" high posts and shelves that each have a 600 lbs. load capacity.
Features:
Chrome Finish Can be used in dry environments Extra wire trussing and all-welded construction increases shelf strength Increased visibility from all sides Unit promotes air circulation Approved by the National Sanitation Foundation (NSF) Split conical sleeves attach shelf corners to posts Combine it with a Wire Shelving Add-On Unit to increase storage capacity
Order the WR54-3672C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the WR54-3672C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 171 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 600 |
| Outside Dimensions | 36" x 72" x 54" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 54" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 36" x 72" |
| Shelf (W) | 36" |