Chrome Wire Shelving Starter Kit
Model # WR54-3036C-5
The WR54-3036C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit comes complete with five shelves and four posts and requires no tools when being assembled.
Features:
Chrome Finish Can be used in dry environments Each shelf has a load capacity of up to 800 lbs. Extra wire trussing and all-welded construction increases shelf strength Increased visibility from all sides Unit promotes air circulation Approved by the National Sanitation Foundation (NSF) Split conical sleeves attach shelf corners to posts
Order the WR54-3036C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the WR54-3036C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 87 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 30" x 36" x 54" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 54" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 30" x 36" |
| Shelf (W) | 30" |