Chrome Wire Shelving Starter Kit
Model # WR54-2172C
The WR54-2172C Chrome Wire Shelving Starter Kit is simple to assemble and requires no tools. The split conical sleeves on the shelves are used to attach the corners to posts.
Features:
Can be used together with a Chrome Wire Shelving Add-On Kit All-welded construction and extra wire trussing increases shelf strength Wire allows for air to circulate Increased product visibility Split conical sleeve adaptors secure shelf to post No tools required Approved by the National Sanitation Foundation (NSF) Adjustable foot levelers Optional mobile kits available
Purchase the WR54-2172C Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Purchase the WR54-2172C Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 108 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 600 |
| Outside Dimensions | 21" x 72" x 54" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 54" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 21" x 72" |
| Shelf (W) | 21" |