Chrome Wire Shelving Starter Kit
Model # WR54-2136C-5
The WR54-2136C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit has all-welded shelves and extra wire trussing to increase strength.
Features:
Chrome Finish Can be used for material handling in dry environments Wire allows for air to circulate Increased product visibility Split conical sleeve adaptors secure shelf to post No tools required Approved by the National Sanitation Foundation (NSF) Adjustable foot levelers Optional mobile kits available
Purchase the WR54-2136C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Purchase the WR54-2136C-5 Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 67 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 21" x 36" x 54" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 54" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 21" x 36" |
| Shelf (W) | 21" |