Chrome Wire Shelving Starter Kit
Model # WR54-1836C
The WR54-1836C Chrome Wire Shelving Starter Kit can be used in conjunction with a Chrome Wire Shelving Add-On Kit to increase the storage capacity.
Features:
Chrome Finish Suitable for use in dry areas Approved by the National Sanitation Foundation (NSF) Can be configured in a right angle, straight line and back-to-back alignment when attached to an Add-On Unit Shelves have all-welded construction and extra wire trussing to increase shelf strength Quick and easy assembly
Order the WR54-1836C Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the WR54-1836C Chrome Wire Shelving Starter Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 52 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 18" x 36" x 54" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 54" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 18" x 36" |
| Shelf (W) | 18" |