Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD86-3648C-5
The AD86-3648C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit allows for the expansion of a Black Wire Shelving Starter Unit. This gives the structure added storage capacity.
Features:
Chrome Finish Suitable for use in dry areas Consists of two posts, five shelves and ten S-Hooks Configurations include straight line, back-to-back and right angle installation options Can be upgraded with extra shelves and posts (Sold Separately) Lets air freely circulate High product visibility from all sides
Order the AD86-3648C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the AD86-3648C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 129 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 36" x 48" x 86" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 86" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 36" x 48" |
| Shelf (W) | 36" |