Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD86-3636C-5
The AD86-3636C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit is meant to be connected to a Chrome Wire Shelving Starter Kit. This allows for the expansion of storage capacity for the Chrome Starter Kit.
Features:
Chrome Finish Suitable for use in dry areas Can be installed at a right angle, parallel to the other unit or in a straight line configuration Comes with five shelves (800 lbs. weight capacity each), two posts and ten S-Hooks Allows addition of extra shelves and posts High product visibility from all sides
Order the AD86-3636C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the AD86-3636C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 104 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 36" x 36" x 86" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 86" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 36" x 36" |
| Shelf (W) | 36" |