Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD86-2160C-5
The AD86-2160C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit is attached to a Chrome Starter Kit to extend its storage capacity. It comes with five shelves (600 lbs. weight capacity each), two posts and ten S-Hooks.
Features:
Chrome Finish Allows addition of extra shelves and posts (Sold Separately) High visibility of stored items Adequate air flow through structure Can be arranged at a right angle, back-to-back or sideways Stands at 86" Ideal for dry environments
Order the AD86-2160C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the AD86-2160C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 104 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 600 |
| Outside Dimensions | 21" x 60" x 86" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 86" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 21" x 60" |
| Shelf (W) | 21" |