Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD86-2154C
The AD86-2154C Chrome Wire Shelving Add-On Kit stands at 86". It is used in conjunction with a corresponding Chrome Wire Shelving Starter Kit. Each of the four shelves that it comes with has a 600 lbs. load capacity.
Features:
Chrome Finish Comes with four shelves, two posts and eight S-Hooks Can be upgraded with extra shelves and posts (Sold Separately) Unit lets air flow freely High visibility of stored items Minimal dirt accumulation Can be configured in a right angle (L-shape), sideways or parallel arrangement
Get the AD86-2154C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Get the AD86-2154C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 76 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 600 |
| Outside Dimensions | 21" x 54" x 86" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 86" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 21" x 54" |
| Shelf (W) | 21" |