Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD86-2148C-5
The AD86-2148C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit is attached to a Chrome Wire Shelving Starter Kit to extend its storage space. It has a height of 86", with each shelf having a load capacity of 800 lbs.
Features:
Chrome Finish Comes complete with five shelves, two posts and ten S-Hooks Allows addition of extra shelves and posts (Sold Separately) Arrangements include sideways, parallel and right angle configurations High visibility of stored items Allows for adequate air circulation
Order the AD86-2148C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the AD86-2148C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 114 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 21" x 48" x 86" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 86" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 21" x 48" |
| Shelf (W) | 21" |