Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD86-2142C
The AD86-2142C Chrome Wire Shelving Add-On Kit is built for the Chrome Wire Shelving Starter Kit. It has four shelves, two posts and eight S-Hooks. The kits four shelves have an individual weight capacity of 800 lbs.
Features:
Chrome Finish Configurations include back-to-back, right angle and sideways arrangements Measures 86" in height Accommodates extra shelves and posts (Sold Separately) Allows for air to circulate High visibility of stored items Minimal dirt accumulation
Order the AD86-2142C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the AD86-2142C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 60 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 21" x 42" x 86" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 86" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 21" x 42" |
| Shelf (W) | 21" |