Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD86-2136C
The AD86-2136C Chrome Wire Shelving Add-On Kit is made for expanding the storage capacity of a corresponding Chrome Wire Shelving Starter Kit. It has a Chrome Finish and is suitable for use in dry environments.
Features:
Each shelf has a load capacity of 800 lbs. Comes with two posts, four shelves and eight S-Hooks Allows addition of extra shelves and posts (Sold Separately) Measures 86" in height Minimal dirt accumulation and adequate air circulation High visibility of products
Order the AD86-2136C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the AD86-2136C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 56 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 21" x 36" x 86" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 86" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 21" x 36" |
| Shelf (W) | 21" |