Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD86-1854C
The AD86-1854C Chrome Wire Shelving Add-On Kit has been designed specifically to extend the storage capacity of a corresponding Chrome Wire Shelving Starter Kit. A shared set of posts allows the two units to be connected.
Features:
Each starter kit comes with two posts, four shelves and eight S-Hooks Can be configured in a straight line, back-to-back or at right angles Extra shelves and posts can be purchased separately Item is Chrome Can be customized with optional accessories such as dividers and inlay mats
Get the AD86-1854C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Get the AD86-1854C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 72 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 600 |
| Outside Dimensions | 18" x 54" x 86" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 86" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 18" x 54" |
| Shelf (W) | 18" |