Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD86-1448C-5
The AD86-1448C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit is designed to give more shelving space to Chrome Wire Shelving Starter Kits. A shared set of posts connects the two units.
Features:
Additional shelves may be purchased separately Each kit supplied with 2 posts, 5 shelves and 10 S-Hooks Three configuration options Once Add-On Kit is fitted the Wire Shelving Starter Kit cannot be made mobile
Purchase your AD86-1448C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage now.
Features:
Purchase your AD86-1448C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage now.
| Ship Wt. (lb.) | 69 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 14" x 48" x 86" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 86" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 14" x 48" |
| Shelf (W) | 14" |