Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD74-2448C
The AD74-2448C Chrome Wire Shelving Add-On Kit is used to extend the storage space of a Chrome Wire Shelving Starter Kit. It can be installed in a back-to-back, sideways or right angle configuration.
Features:
Chrome Finish Each shelf has a load capacity of 800 lbs. Post height measures 74" Comes complete with four shelves, two posts and eight S-Hooks Allows air to circulate freely through it High product visibility Minimal dirt accumulation
Order the AD74-2448C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the AD74-2448C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 74 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 24" x 48" x 74" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 74" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 24" x 48" |
| Shelf (W) | 24" |