Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD74-2436C
The AD74-2436C Chrome Wire Shelving Add-On Kit can be attached to a Chrome Starter Kit to extend its storage capacity. This can be done in a number of configurations including parallel, side to side and right angle arrangements.
Features:
Chrome Finish Increased product visibility and adequate air flow Minimal dirt accumulation Comes with four shelves (800 lbs. of weight capacity each), two posts and eight S-Hooks Allows addition of extra shelves and posts (Sold Separately)
Purchase the AD74-2436C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Purchase the AD74-2436C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 62 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 24" x 36" x 74" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 74" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 24" x 36" |
| Shelf (W) | 24" |