Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD74-2430C
The AD74-2430C Chrome Wire Shelving Add-On Kit allows for the expansion of a corresponding Chrome Starter Kit. It comes with four shelves (800 lbs. load capacity each), two posts and eight S-Hooks.
Features:
Chrome Finish Configurations include right angle, side to side and back-to-back Allows addition of extra shelves and posts High visibility of stored items Adequate air circulation in and around unit Measures 74" in height Minimal dirt build-up
Order the AD74-2430C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage.
Features:
Order the AD74-2430C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage.
| Ship Wt. (lb.) | 54 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 24" x 30" x 74" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 74" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 24" x 30" |
| Shelf (W) | 24" |