Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD74-2172C-5
The AD74-2172C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit allows for the expansion of a Chrome Wire Shelving Starter Kit. It comes with five shelves, each with a load capacity of 600 lbs. It also has two posts and ten S-Hooks.
Features:
Chrome Finish Can be used in dry areas Configurations include right angle, side to side and back-to-back arrangements Allows for air to circulate High product visibility Measures 74" in height Can accommodate additional shelves and posts (Sold Separately)
Order the AD74-2172C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the AD74-2172C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 132 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 600 |
| Outside Dimensions | 21" x 72" x 74" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 74" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 21" x 72" |
| Shelf (W) | 21" |