Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD74-2148C
The AD74-2148C Chrome Wire Shelving Add-On Kit is attached to a Chrome Wire Shelving Starter Kit to extend its storage space. It has a height of 74", with each shelf having a load capacity of 800 lbs.
Features:
Chrome Finish Comes complete with four shelves, two posts and eight S-Hooks Allows addition of extra shelves and posts (Sold Separately) Arrangements include sideways, parallel and right angle configurations High visibility of stored items Allows for adequate air circulation
Order the AD74-2148C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the AD74-2148C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 66 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 21" x 48" x 74" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 74" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 21" x 48" |
| Shelf (W) | 21" |