Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD74-2130C
The AD74-2130C Chrome Wire Shelving Add-On Kit is used in conjunction with a corresponding Chrome Wire Shelving Starter Kit. It measures 74" in height. Each of shelves has an 800 lbs. load capacity.
Features:
Chrome Finish Allows for air to flow freely through unit High visibility of products Minimal dirt build-up Comes complete with four shelves, two posts and eight S-Hooks Configurations include back-to-back, sideways and right angle arrangements Allows addition of extra shelves and posts (Sold Separately)
Get the AD74-2130C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Get the AD74-2130C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 46 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 21" x 30" x 74" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 74" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 21" x 30" |
| Shelf (W) | 21" |