Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD74-1872C
The AD74-1872C Chrome Wire Shelving Add-On Kit is attached to a Chrome Wire Shelving Starter Kit adding more storage space. It has a Chrome Finish.
Features:
74" in height Configurations include back-to-back, right angle and sideways arrangements Each shelf has a load capacity of 600 lbs. Comes complete with four shelves, two posts and eight S-Hooks High visibility of stored items Adequate air circulation Extra shelves can be added to the unit
Order the AD74-1872C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the AD74-1872C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 90 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 600 |
| Outside Dimensions | 18" x 72" x 74" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 74" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 18" x 72" |
| Shelf (W) | 18" |