Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD74-1860C-5
The AD74-1860C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit has been designed to add extra shelving space to Chrome Wire Shelving Starter Kits. A set of shared posts allows the units to be joined together.
Features:
Each unit comes with two posts, five shelves and ten S-Hooks Can be configured in a straight line, back-to-back and at a right angle arrangement Extra shelves can be purchased separately Allows for the addition of accessories such as dividers and ledges Unit has a Chrome Finish
Order your own AD74-1860C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage now.
Features:
Order your own AD74-1860C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage now.
| Ship Wt. (lb.) | 97 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 600 |
| Outside Dimensions | 18" x 60" x 74" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 74" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 18" x 60" |
| Shelf (W) | 18" |