Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD74-1842C
The AD74-1842C Chrome Wire Shelving Add-On Kit has been designed to provide the Chrome Wire Shelving Starter Kit with additional shelving space.
Features:
Kits fit together via a shared set of posts Configuration options included: straight line, back-to-back and at right angles Additional shelves may be purchased separately Each Add-On Kit comes with two posts, four shelves and eight S-Hooks Units with Add-On Kits cannot be made mobile
Order the AD74-1842C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the AD74-1842C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 54 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 18" x 42" x 74" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 74" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 18" x 42" |
| Shelf (W) | 18" |