Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD74-1830C-5
The AD74-1830C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit is designed to be fitted on a Chrome Wire Shelving Starter Kit expanding its dimensions. A set of shared posts connects the two units. This Chrome Shelving Unit is perfect for dry environments.
Features:
Add-On Kit comes with 2 posts, 5 shelves and 10 S-Hooks Once Add-On Kit is fitted unit cannot be made mobile Three configuration options are available Extra shelves can be bought separately
Order your AD74-1830C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order your AD74-1830C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 52 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 18" x 30" x 74" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 74" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 18" x 30" |
| Shelf (W) | 18" |