Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD74-1448C
The AD74-1448C Chrome Wire Shelving Add-On Kit is designed to give more shelving space to Chrome Wire Shelving Starter Kits. A shared set of posts connects the two units.
Features:
Additional shelves may be purchased separately Each kit supplied with 2 posts, 4 shelves and 8 S-Hooks Three configuration options Once Add-On Kit is fitted the Wire Shelving Starter Kit cannot be made mobile
Purchase your AD74-1448C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage now.
Features:
Purchase your AD74-1448C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage now.
| Ship Wt. (lb.) | 54 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 14" x 48" x 74" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 74" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 14" x 48" |
| Shelf (W) | 14" |