Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD74-1442C
The AD74-1442C Chrome Wire Shelving Add-On Kit is designed to expand the shelving space of Chrome Wire Shelving Starter Kits. A shared set of posts connects the two kits together.
Features:
Kit comes with 2 posts, 4 shelves and 8 S-Hooks Three configuration options: Straight line, back-to-back or at right angles Additional shelves may be purchased separately Once Add-On Kit is fitted the unit cannot be fitted with casters Chrome Finish
Order your AD74-1442C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order your AD74-1442C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 50 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 14" x 42" x 74" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 74" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 14" x 42" |
| Shelf (W) | 14" |