Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD63-2442C
The AD63-2442C Chrome Wire Shelving Add-On Kit allows for the extension of a corresponding Chrome Wire Shelving Starter Kit. The Add-On can be installed at a right angle adjacent or in a back-to-back arrangement to the original unit.
Features:
Chrome Finish Comes with four shelves, two posts and eight S-Hooks Allows addition of extra shelves and posts (Sold Separately) Each shelf has a load capacity of 800 lbs. Adequate air circulation High product visibility Minimum dirt accumulation
Order the AD63-2442C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the AD63-2442C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 69 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 24" x 42" x 63" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 63" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 24" x 42" |
| Shelf (W) | 24" |