Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD63-1436C
The AD63-1436C Chrome Wire Shelving Add-On Kit is designed to expand the shelving capacity of Chrome Wire Shelving Starter Kits. A set of shared posts connects the two kits. This unit is Chrome.
Features:
Add-On Kit comes with 2 posts, 4 shelves and 8 S-Hooks Has three configuration options: Straight line, back-to-back and at right angles Additional shelves may be purchased separately Starter kits fitted with Add-On Kits cannot be made mobile
Order your AD63-1436C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage now.
Features:
Order your AD63-1436C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage now.
| Ship Wt. (lb.) | 39 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 14" x 36" x 63" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 63" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 14" x 36" |
| Shelf (W) | 14" |