Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD63-1242C
The AD63-1242C Chrome Wire Shelving Add-On Kit has been designed to be used in conjunction with the Chrome Wire Shelving Starter Kit. These units connect to one another via a set of shared posts.
Features:
Add-On Kit comes with 2 posts, 4 shelves and 8 S-Hooks Options for configuration include straight lines, back-to-back and at right angles Additional shelves may be purchased separately Once Add-On Kit is fitted, unit can no longer be made mobile This is a Chrome Wire Shelving Unit
Get the AD63-1242C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Get the AD63-1242C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 41 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 12" x 42" x 63" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 63" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 12" x 42" |
| Shelf (W) | 12" |