Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD54-3660C
The AD54-3660C Chrome Wire Shelving Add-On Kit is meant to extend the storage capacity of a Chrome Wire Shelving Starter Kit. It has a Chrome Finish which makes it suitable for use in dry environments.
Features:
Can be installed in an L-shape, parallel or in an adjacent configuration to the unit Consists of two posts, four shelves and eight S-Hooks Extra shelves and posts can be added to unit Each shelf has a weight capacity of 600 lbs. High visibility of stored items from all sides
Buy the AD54-3660C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Buy the AD54-3660C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 124 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 600 |
| Outside Dimensions | 36" x 60" x 54" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 54" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 36" x 60" |
| Shelf (W) | 36" |