Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD54-3072C-5
The AD54-3072C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit allows for the expansion of a Chrome Wire Shelving Starter Kit. It consists of two posts, five shelves and ten S-Hooks.
Features:
Chrome Finish Can be installed in a right angle, parallel or adjacent configuration Each shelf has a load capacity of 600 lbs. Allows for the circulation of air High product visibility Minimal dirt build-up Can be upgraded with extra shelves and posts
Buy the AD54-3072C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Buy the AD54-3072C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 165 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 600 |
| Outside Dimensions | 30" x 72" x 54" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 54" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 30" x 72" |
| Shelf (W) | 30" |