Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD54-3060C
The AD54-3060C Chrome Wire Shelving Add-On Kit allows for the extension of a corresponding Chrome Wire Shelving Starter Kit. It can be installed in a parallel, side to side or right angle configuration.
Features:
Chrome Finish Comes with four shelves, two posts and eight S-Hooks Each shelf has a weight capacity of 600 lbs. Allows for air circulation and high visibility of stored items Minimal dirt accumulation Can accommodate extra shelves and posts (Sold Separately)
Order the AD54-3060C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the AD54-3060C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 116 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 600 |
| Outside Dimensions | 30" x 60" x 54" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 54" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 30" x 60" |
| Shelf (W) | 30" |