Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD54-3048C-5
The AD54-3048C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit allows for the expansion of a corresponding Chrome Wire Shelving Starter Kit. It comes with five shelves, two posts and ten S-Hooks.
Features:
800 lbs. per shelf Chrome Finish Measures 54" in height Allows for air to flow freely High visibility of stored items Can be installed sideways, back-to-back or at a right angle arrangement Designed to accommodate extra shelves and posts (Sold Separately) Minimal dirt accumulation
Order the AD54-3048C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the AD54-3048C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 115 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 30" x 48" x 54" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 54" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 30" x 48" |
| Shelf (W) | 30" |