Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD54-2424C-5
The AD54-2424C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit has a Chrome Finish and is suitable for use in dry areas. The Add-On can be attached to a corresponding Chrome Wire Shelving Starter Kit to expand its storage capacity.
Features:
Comes with five shelves, two posts and ten S-Hooks Each shelf has a load capacity of 800 lbs. Configurations allow for individual storage specifications (back-to-back, right angle and side to side) Stands at 54" tall Allows for air to circulate High visibility of stored products
Order the AD54-2424C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order the AD54-2424C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 55 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 24" x 24" x 54" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 54" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 24" x 24" |
| Shelf (W) | 24" |