Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD54-1848C
The AD54-1848C Chrome Wire Shelving Add-On Kit has been designed specifically to expand the storage capacity of Chrome Wire Shelving Starter Kits. A set of shared posts allow the two units to be joined together.
Features:
Additional shelves for Add-On Kit may be purchased separately Each Add-On Kit comes with two posts, four shelves and eight S-Hooks Starter kits fitted with Add-On Unit cannot be made mobile Configuration options include straight line, back-to-back and at right angles
Purchase your AD54-1848C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage now.
Features:
Purchase your AD54-1848C Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage now.
| Ship Wt. (lb.) | 56 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 18" x 48" x 54" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 54" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 18" x 48" |
| Shelf (W) | 18" |