Chrome Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD54-1472C-5
The AD54-1472C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit is designed to be fitted on a Chrome Wire Shelving Starter Kit in order to enhance the shelving capacity. A shared set of posts connects the two units. This unit is Chrome.
Features:
Configuration options included back-to-back, at right angles and in a straight line Additional shelving can be purchased separately Kit comes with 2 posts, 5 shelves and 10 S-Hooks Once kit is fitted to starter kit unit cannot be made mobile
Order your own AD54-1472C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Order your own AD54-1472C-5 Chrome Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 95 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 600 |
| Outside Dimensions | 14" x 72" x 54" |
| Finish | Chrome |
| Height / Post | 54" |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 14" x 72" |
| Shelf (W) | 14" |