Slanted Shelving Unit
Model # MWRS-5-92080
The MWRS-5-92080 Slanted Shelving Unit utilizes space and dimension to provide a genuinely useful storage solution. A unit made with mobility in mind for ease of use whilst transporting heavy goods.
Features:
5 x shelves: 2 flat and 3 slanted 12 x bins: DG92060 Bin dimensions: 16-1/2" x 10-7/8" x 8" Shelf (W & L): 18" x 36" Outer dimensions: 18" x 36" x 63" (W" x L" x H") 4 x swivel poly stem casters - 2 x brakes 3 x bin colors available
Visit the Quantum Storage website to order your MWRS-5-92080 Slanted Shelving Unit online today.
Features:
Visit the Quantum Storage website to order your MWRS-5-92080 Slanted Shelving Unit online today.
| Load Capacity (lb.) | 400 |
|---|---|
| Dimensions Bin | 16-1/2" x 10-7/8" x 8" |
| Outside Dimensions | 18" x 36" x 63" |
| Includes Bin | DG92080 |
| No. Bins | 12 |
| No. Shelves | 5 |
| Shelf (W x L) | 18" x 36" |
| Stationary or Mobile | Mobile |