Black Epoxy Wire Shelving Add-On Kit
Model # AD54-2130BK
The AD54-2130BK Black Epoxy Wire Shelving Add-On Kit is used in conjunction with a corresponding Black Epoxy Wire Shelving Starter Kit. It measures 54" in height. Each of shelves has an 800 lbs. load capacity.
Features:
Black Epoxy Finish Allows for air to flow freely through unit High visibility of products Minimal dirt build-up Comes complete with four shelves, two posts and eight S-Hooks Configurations include back-to-back, sideways and right angle arrangements Allows addition of extra shelves and posts (Sold Separately)
Get the AD54-2130BK Black Epoxy Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
Features:
Get the AD54-2130BK Black Epoxy Wire Shelving Add-On Kit online from Quantum Storage today.
| Ship Wt. (lb.) | 44 |
|---|---|
| Load Capacity (lb.) | 800 |
| Outside Dimensions | 21" x 30" x 54" |
| Finish | Black Epoxy |
| Height / Post | 54" |
| No. Shelves | 4 |
| Shelf (W x L) | 21" x 30" |
| Shelf (W) | 21" |